12 polis yaralı

12 polis yaralı

TÜRKİYE GENELİ PROGRAM SUNUCUSU Sayın:Gamze GORGEN

TÜRKİYE GENELİ PROGRAM SUNUCUSU Sayın:Gamze GORGEN

KANDEMİR ve KARA BİRLİK İÇİN EL ELE

KANDEMİR ve KARA BİRLİK İÇİN EL ELE

İHA’larda Kullanılacak Turbojet Motoru Üretti

İHA’larda Kullanılacak Turbojet Motoru Üretti

Google’dan 40 Dilde Çeviri Yapabilen Kulaklık

Google’dan 40 Dilde Çeviri Yapabilen Kulaklık

Finlandiya kullanılmayan lastikleri petrole dönüştürecek
Finlandiya kullanılmayan lastikleri petrole dönüştürecek

Finlandiya, artık kullanılamaz hale gelmiş araç lastiklerini petrole çevirerek hem çevreyi koruyacak hem de fosil yakıt ihracatını azaltacak. Eski bir yöntemi ciddi anlamda geliştiren Ecomation aldı şirket, Finlandiya’nın Nokia şehrinde (Evet, telefon üreticisi Nokia’nın adı da buradan geliyor) Ekim ayının sonuna doğru bir geri dönüşüm fabrikası kuracak. Burada yılda 8 bin ton atık lastik hiç karbon salınımı […]

Finlandiya, artık kullanılamaz hale gelmiş araç lastiklerini petrole çevirerek hem çevreyi koruyacak hem de fosil yakıt ihracatını azaltacak. Eski bir yöntemi ciddi anlamda geliştiren Ecomation aldı şirket, Finlandiya’nın Nokia şehrinde (Evet, telefon üreticisi Nokia’nın adı da buradan geliyor) Ekim ayının sonuna doğru bir geri dönüşüm fabrikası kuracak. Burada yılda 8 bin ton atık lastik hiç karbon salınımı olmadan işlenecek.

Oksijensiz ortamda ısıtılarak ayrıştırılıyor

Piroiz adı verilen yöntemde malzemeler oksijensiz ortamda çok yüksek ısılara çıkarılıyor. Böylece lastikler daha sonra ısınma amacıyla kullanılacak bir yakıta dönüştürülebiliyor. Ayrıca daha fazla rafine işleminin ardından elde edilen yakıt benzin ya da mazota dönüştürülerek kullanılabilir.

Yüksek sıcaklık lastikleri bireysel parçalarına kadar bölüyor. Böylece lastikler petrol, karbon, çeşitli gazlar ve çelik gibi maddelere ayrıştırılıyor. Elde edilen ayrışmış maddeler farklı amaçlarla yeniden kullanılabiliyor. Geçmişte de Finlandiya’da benzer çalışmalar yürütülmüş ancak bu kadar geniş çaplı bir çalışma gerçekleştirilmemişti.

İthalatı azaltıp ihracatı artıracak

Bu teknolojiyi geliştirmenin sekiz yıl sürdüğünü belirten Pajala gelecekte bu teknolojiyi yurt dışına da ihraç edebileceklerini söylüyor. Böylece piroliz, çöpten enerji üretme konusunda popüler bir yöntem olabilir.

Şu anda Finlandiya her yıl 50 bin ton atık lastiği geri dönüştürüyor. Bunlardan bazıları yeniden işlenip kullanılabilir hale getirilirken çoğu diğer malzemelere dönüştürülüyor ya da yakılarak yok ediliyor. Geri dönüştürülen lastikler bütün olarak ya da parçalanarak çeşitli asfaltlama projelerinde kullanılıyor. Atık lastikler ayrıca futbol sahalarında suni çim olarak ya da oyun alanı yüzeyleri olarak kullanılıyor.

Fabrikanın inşa edileceği Nokia şehri, Nokian Tyres adlı dünya çapında lastik üreticisi firmaya da ev sahipliği yapıyor. Bu şirket otomobiller, otobüsler ve ağır iş makineleri için lastikler üretiyor.

  • Etiketler
  • Yorumla
KÖŞE YAZARLARI
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz