12 polis yaralı

12 polis yaralı

TÜRKİYE GENELİ PROGRAM SUNUCUSU Sayın:Gamze GORGEN

TÜRKİYE GENELİ PROGRAM SUNUCUSU Sayın:Gamze GORGEN

KANDEMİR ve KARA BİRLİK İÇİN EL ELE

KANDEMİR ve KARA BİRLİK İÇİN EL ELE

İHA’larda Kullanılacak Turbojet Motoru Üretti

İHA’larda Kullanılacak Turbojet Motoru Üretti

Google’dan 40 Dilde Çeviri Yapabilen Kulaklık

Google’dan 40 Dilde Çeviri Yapabilen Kulaklık

Asfalt ile imal edilen piller
Asfalt ile imal edilen piller

Araştırmacılar, 500 kez şarj edildikten sonra bile dayanıklılık gösteren, asfalttan üretilen batarya geliştirdi. Bu lityum bataryalar, şu anda kullanılan lityum iyon bataryalardan 10 ila 20 kata kadar daha hızlı şarj olabilir. Özellikle yüksek güç gerektiren cihazların şarjı için kullanılabilir. Rice Üniversitesi’nde çalışan Profesör James Tour, “Bu bataryaların kapasitesi oldukça yüksek fakat en önemli tarafı şarjı beş dakika […]

Araştırmacılar, 500 kez şarj edildikten sonra bile dayanıklılık gösteren, asfalttan üretilen batarya geliştirdi. Bu lityum bataryalar, şu anda kullanılan lityum iyon bataryalardan 10 ila 20 kata kadar daha hızlı şarj olabilir. Özellikle yüksek güç gerektiren cihazların şarjı için kullanılabilir. Rice Üniversitesi’nde çalışan Profesör James Tour, “Bu bataryaların kapasitesi oldukça yüksek fakat en önemli tarafı şarjı beş dakika içinde %0’dan %100’e çıkarabilmesi.” diyor.

Üretimi kolay ve ucuz

İlk denemede asfaltın farklı bir türü olan gilsonit kullanılmıştı. Daha sonra ise araştırmacılar, asfaltı iletken grafen nano şeritlerle birleştirip bileşimi lityum ile kapladı. Bataryalar kilogram başına bin 322 kilovatlık bir güç gösterdi.

Yapılan denemeler önemli bir detayı daha ortaya koydu. Karbon, lityum dendritlerin oluşumunu azalttı. Bu yosunumsu kalıntılar bataryanın elektrolitine bulaşıyor. Eğer yeterince ilerlerse de anot ve katodun kısa devre yapmasına, bataryanın bozulmasına, yanmasına hatta patlamasına sebep oluyor. Ancak, asfalttan üretilen karbon bu tür bir dendrit oluşumunu engelliyor. Tour, “İlk ve son üretilen bataryaların kapasitesi aşağı yukarı aynı. Fakat son üretilen batarya daha fazla lityum içeriyor. Ayrıca üretimi daha kolay ve ucuz.” diyor.

  • Etiketler
  • Yorumla
KÖŞE YAZARLARI
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz