12 polis yaralı

12 polis yaralı

TÜRKİYE GENELİ PROGRAM SUNUCUSU Sayın:Gamze GORGEN

TÜRKİYE GENELİ PROGRAM SUNUCUSU Sayın:Gamze GORGEN

KANDEMİR ve KARA BİRLİK İÇİN EL ELE

KANDEMİR ve KARA BİRLİK İÇİN EL ELE

İHA’larda Kullanılacak Turbojet Motoru Üretti

İHA’larda Kullanılacak Turbojet Motoru Üretti

Google’dan 40 Dilde Çeviri Yapabilen Kulaklık

Google’dan 40 Dilde Çeviri Yapabilen Kulaklık

Tepebağ, dünya mirasına armağan olmalı
Tepebağ, dünya mirasına armağan olmalı

Tümer, “Bu tarihe hepimiz sahip çıkıp, Tepebağ’ı korumalıyız. Korumakla da kalmayıp, dünya mirasına bir armağan olarak sunmalıyız” dedi. 3 bin 500 yıl öncesine ait kalıntılara ulaşılan ‘Tepebağ Höyüğü’ndeki kazı çalışmalarını yerinde inceleyen Tümer, burada yetkililerden kazılar hakkında bilgi aldı. Daha sonra Adana’nın ilk yerleşim bölgesi olarak öne çıkan tarihi Tepebağ Mahallesi’ni dolaşan Tümer, Tepebağ’ın sembol […]

Tümer, “Bu tarihe hepimiz sahip çıkıp, Tepebağ’ı korumalıyız. Korumakla da kalmayıp, dünya mirasına bir armağan olarak sunmalıyız” dedi.

3 bin 500 yıl öncesine ait kalıntılara ulaşılan ‘Tepebağ Höyüğü’ndeki kazı çalışmalarını yerinde inceleyen Tümer, burada yetkililerden kazılar hakkında bilgi aldı. Daha sonra Adana’nın ilk yerleşim bölgesi olarak öne çıkan tarihi Tepebağ Mahallesi’ni dolaşan Tümer, Tepebağ’ın sembol bölgelerinden olan; ‘Musa Balı Konağı’nın da bulunduğu Turhan Arın Sokağı üzerindeki sağlıklaştırma çalışmalarını da inceledi.

Adana’nın önemli bir sembolü

Türkiye’nin önde gelen statik proje uzmanı olarak bilinen Adanalı inşaat mühendisi Fikret Ersen Yalçınkaya’nın da eşlik ettiği Tümer, aynı zamanda Cemal Gürsel Caddesi’ndeki tarihi Tepebağ Ortaokulu’ndaki restorasyon çalışmalarını da takip etti. Yaptığı gezi ve incelemelerle ilgili genel bir değerlendirmelerde bulunan Tümer, tarihi Tepebağ Mahallesi’nin, Adana’nın en önemli sembollerinden biri olduğunun altını çizdi.

Önemli bir tarihi mirasımız var

Tepebağ Höyüğü’ndeki kazılarla birlikte Çukurova’nın tarihinin yeniden yazıldığını ifade eden Tümer, “Şehir ilk yerleşim yeri olan Tepebağ Höyüğü’nün bulunduğu alanda sürekli yeniden inşa edilerek gelişme göstermiştir. Bu nedenle bölge, önemli bir tarihi ve kültürel mirası da bünyesinde barındırıyor. Çukurova’nın bereketli toprakları üzerine kurulu olan kentimizin tarihine sahip çıkmalıyız” dedi.

Dünya kültür mirasına bir armağan

Tarihe sahip çıkarken onu koruyup, gelecek kuşaklara aktarmak zorunda olduklarının da altını çizen Tümer, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Tepebağ ile birlikte tarihi ve kültürel mirasımızı korurken, bunu gelecek nesillere en sağlıklı şekilde aktarmayı da bir misyon, yerine getirilmesi zorunlu olan bir görev olarak kabul etmeliyiz. Bununla da yetinmeyip, Tepebağ’ı dünya kültür mirasına bir armağan olarak sunmalıyız. Tepebağ’ı gelecek kuşaklara aktarma uğraşında olan tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ederim.”

  • Etiketler
  • Yorumla
KÖŞE YAZARLARI
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz